O nas

Każdy, kto złoży nam wizytę, już na pierwszy rzut oka zobaczy, że jesteśmy bardzo inną szkołą. Trudno to opisać słowami, ale tę „inną atmosferę” po prostu czuć w powietrzu. Tworzą ją dzieci - radosne, otwarte i wypełnione swoją istotą. Tworzą ją również nauczyciele - bardzo inni od tych, których można spotkać w typowych „systemowych” placówkach. Tworzą ją także rodzice, którzy z ochotą angażują się w życie naszej szkoły. Robią to, bo ją po prostu lubią. Widzą, że wszystkim nam zależy, by ich dzieci były tutaj szczęśliwe. Szczęśliwe, czyli jakie? Dostrzeżone, zaakceptowane, zainspirowane, radosne i bezpieczne.

W naszej szkole, podobnie jak w setkach innych szkół waldorfskich na całym świecie, obowiązuje pewien ciekawy zwyczaj. Rano, gdy uczeń wchodzi do klasy, już w drzwiach wita się z nauczycielem. Podają sobie ręce i przez chwilę patrzą na siebie. Ten prosty gest bardzo dobrze oddaje ideę naszej szkoły: dostrzec w każdej, nawet najmłodszej osobie pełnowartościowego, pięknego człowieka. Zobaczyć jego istotę i wspaniały potencjał, który w nim drzemie. Traktować każdego z szacunkiem i pełną uważnością. Szczerą i uczciwą postawą wobec drugiego człowieka zapracować na akceptację i zaufanie.

Szkoła im. Janusza Korczaka to największa w Krakowie i druga co do wielkości waldorfska szkoła w Polsce. Obecnie kształci się w niej 113 uczniów szkoły podstawowej oraz 38 uczniów gimnazjum, a naszą kadrę stanowi 25 wychowawców, nauczycieli i specjalistów. Budynek naszej szkoły mieści się w centrum Krakowa, przy ulicy Kazimierza Wielkiego 33.